Jau kone prieš dešimtmetį pasaulį sukrėtusi ekonominė krizė finansų pasaulį pakeitė gana stipriai. Daug pokyčių patyrėme ir Lietuvoje – stebėjome bankų bankrotą, matėme, kaip kuriasi dešimtys greitųjų kreditų bendrovių, siūlančių paskolas su daugiau negu šimtu procentų metinių palūkanų, matėme, kaip griežtėja paskolų išdavimo reguliavimas. Pastaraisiais metais Lietuvoje plinta ir dar viena finansų pasaulio naujovė – tai tarpusavio skolinimosi platformos, leidžiančios investuotojams įdarbinti savo pinigus gerokai aukštesnėmis palūkanomis nei siūlo pasaulio obligacijų ar indėlių rinkos, o tuo pačiu gerokai sumažinančios greitųjų kreditų palūkanas besiskolinantiems. Viena tokių platformų, sėkmingai veikianti Lietuvoje – tai Finbee. Jos paslaugomis sėkmingai naudojasi vis daugiau investuotojų ir vis daugiau ieškančių iš tikrųjų pigių, tačiau ir greitų paskolų.
Kaip veikia tarpusavio skolinimo platformos? Principas gana paprastas. Žmonės, turintys laisvų pinigų, per tarpininkus, tai yra skolinimo platformą, skolina juos kitiems žmonėms už tam tikras palūkanas. Šiuo atveju Finbee, kaip tarpusavio skolinimo platforma, užtikrina, kad viskas vyktų sklandžiai. Jie randa investuotojus, tai yra skolintojus, jie reklamuoja paskolas – randa skolininkus. Taip pat atlieka visus paskolų teisėtumui ir sklandumui būtinus dalykus – sudarinėja sutartis, apdraudžia paskolas, vertina potencialaus skolininko riziką bei kreipiasi, jeigu reikia, dėl skolos išieškojimo. Žinoma, iš to užsidirba ir pati tarpusavio skolinimo platforma, tačiau tokiu principu teikiamos paskolos atneša naudos visoms pusėms.
Jeigu norite pasiskolinti naudodamiesi Finbee platforma, jokių didelių įgūdžių jums nereikia. Kreditoriaus interneto tinklalapyje, naudodamiesi paskolos skaičiuokle, galite preliminariai pasitikrinti, kiek kainuos jūsų paskola ir kokios bus mėnesinės jos grąžinimo įmokos. Pateikus paraišką paskolai gauti jums reikės prisijungti ir patvirtinti savo tapatybę. Belieka pasirašyti sutartį ir džiaugtis pinigais.
Tiesa, jeigu norite gauti paskolą, turėsite atitikti minimalius reikalavimus – būti pilnametis, turėti pastovias, tačiau su pašalpomis nesusijusias pajamas bei jūsų visų įsiskolinimų padengimo mėnesinė suma neturi viršyti keturiasdešimties procentų jūsų pajamų. Tokie ar panašūs apribojimai skolininkui galioja daugelyje kreditavimo įstaigų, ne tik Finbee tarpusavio skolinimo platformoje. Bet kokiu atveju, pateikus paraišką paskolai gauti, įmonės specialistai tikrins jūsų kredito istoriją ir pagal ją suteiks konkretų kredito reitingą. Jį, savo ruožtu, matys ir prie platformos prisijungę investuotojai, kurie spręs, ar skolinti savo pinigus jums, ar ne.
Finbee suteikiamas kredito reitingas remiasi jūsų pajamomis, kredito istorija bei kitais dalykais. Kredito reitingas skirstomas į penkis lygius, ir kuo aukštesnis jis jums yra suteikiamas, tuo pigesnę paskolą gausite. Aukštas kredito reitingas reiškia gerokai mažesnį paskolos sutarties sudarymo mokestį bei net iki penkių kartų mažesnį mėnesinį administravimo mokestį. Nors iš pažiūros jie ir atrodo nedideli, tačiau jei paskolos suma yra gana nemaža, o laikotarpis ilgas, geresnis kredito reitingas gali reikšti ir kelių šimtų eurų skirtumą bendroje grąžintinoje paskolos sumoje.
Skolinimasis iš tarpusavio skolinimo platformos Finbee turi ir dar vieną didžiulį privalumą prieš tradicines greitųjų kreditų bendroves. Tai – paskolos draudimas dėl priverstinio nedarbo. Tai reiškia, jog visos paskolų grąžinimo įmokos, siekiančios iki 150 eurų per mėnesį, yra apdraustos iki 6 mėnesių laikotarpiui tuo atveju, jeigu skolininkas netektų darbo. Taigi, pasiskolinę per Finbee ir netikėtai netekę darbo jūs galėsite susikoncentruoti į naujo darbo paieškas ir savo finansų balansų susireguliavimą, ir nesukti galvos dėl turimos paskolos. Tokiu atveju net šešis mėnesius draudimo įmonė už jus mokės mėnesines paskolos įmokas, o jūs išvengsite bet kokių baudų ar delspinigių.
Be abejo didžiausias patrauklumas, kuriuo pasižymi Finbee tarpusavio skolinimo platforma, yra žemos paskolų palūkanos. Tie, kuriems bent kartą teko naudotis greitųjų kreditų bendrovių teikiamomis paskolomis, tą puikiai supranta. Jei seniau už paimtą kreditą atrodė normalu mokėti ir šimto, ir pusantro šimto procentų siekiančias metines palūkanas, tai po Finbee atėjimo viskas gerokai pasikeitė. Šios platformos siūlomos paskolų metinės palūkanos siekia vos nuo 7 procentų. Žinoma, jas papildo keli pagrindiniai mokesčiai – tai vienkartinis kredito istorijos tikrinimo mokestis, sutarties sudarymo mokestis, mėnesinis administravimo mokestis, vienkartinis kredito istorijos tikrinimo mokestis. Pastarieji du ženkliai skiriasi priklausomai nuo jau anksčiau aptarto jūsų kredito reitingo, taigi turėti gerą kredito istoriją tikrai pravartu. Tad skolinantis per Finbee platformą galima tikėtis maždaug nuo keliolikos iki dvidešimties procentų bendros kredito kainos metinės normos, kitaip tariant – palūkanų kartu su visais mokesčiais.
Dar viena paslauga, kurią teikia Finbee ir kuri padėjo ne vienam išbristi iš greitųjų kredito liūno – tai paskolų refinansavimas. Jeigu nebuvote atidus ar tiesiog nežinojote apie tarpusavio skolinimo platformas ir pasiėmėte paskolą su labai aukštomis palūkanomis iš greitųjų kreditų bendrovės, galite ją refinansuoti Finbee platformoje. Tai yra, pasiskolinti iš Finbee ir tais pinigais padengti ankstesnį įsiskolinimą. Taip, tokiu atveju jūs vis tiek liekate skolingas, tačiau jau turėsite gal net penkis kartus žemesnę paskolos palūkanų normą ir galėsite kur kas lengviau išbristi iš skolų.